Минало
Историята на Добринище започва от незнайни времена. Археологическите находки и проучвания в последно време я отнасят към времето, когато човекът си е служил с каменни оръдия на труда. В селището и района му е открита и разнообразна тракийска керамика. Богати са и находищата с римска керамика, която изобилства на много места. Намерени са монети от времето на римския император Нерон. В местността „Св. Никола" се намират останки от еднокорабна базилика, чиито основи все още не са заличени от времето. В момента там се водят археологически разкопки.Голям интерес от историята на Добринище представлява басейнът с минерална вода, известен на всички с…
Прочетена 5990 пъти
Стратегическото разположение на Добринище в Разложката котловина му позволяват да играе важна роля през годините на Първото и Второто българско царство. Стражевите кули, които били използвани през римско време били използувани и от българите. Това се потвърждава от проучванията на археолози и по мнение на Васил Минков, който твърди, че Добринище е било селище-крепост с неизвестно име, използувана от VII до XIV век. Не един път опитите на византийските императори да минат по р. Места за вътрешността на България са се разбивали именно тук. В града са намерени византийски монети от времето на Йоан Цимхисий – X век. След падането…
Прочетена 5910 пъти
В резултат на жестокостите още през първото десетилетие на робството населението на Разложко трябвало да напуска домовете си и да търси спасение. Именно при такива обстоятелства са поставени основите на гр. Банско. Бегълци от Добринище, Разлог, Баня и разложките махали, непосмели да се завърнат по домовете си, полагат основите му, а други намират убежище в Пирин планина, като се заселват в някогашните тракийски селища. Само една незначителна част се завръща в селото и се разполага около черквата „Св. Богородица", място по-далече от банята, в чийто район се установили временно завоевателите. Така Добринище загубва значението си и в продължение на цяло…
Прочетена 6810 пъти
В освободителната Руско-турска война се записват доброволци от Добринище. Христо Нечев, Георги Темелков и Никола Вешков са емигранти, които се записват доброволци в сформираното Българско опълчение. За Темелков четем в съвместната статия на Славчо Тасев и Йордан Ванчев във в."Пиринско дело", бр 111 от 13.XII.1962 год.: „...Заминава и Георги Лазаров Темелков от с.Добринище. Познал от малък неправдите на турската робия. Георги с трепет научава, че братята руси идват и без колебание се включва в Българското опълчение. В редовете на IV опълченска дружина Г. Темелков, заедно с руските богатири отбива атаките на турците на Шипка. Войната свършва. Георги се прибира в…
Прочетена 7124 пъти
Добринище участва в Илинденско-Преображенското въстание 1903г. Подготовката за него започва много преди избухването му. Оръжие се набавя още през 1902г. Сред заговорниците обаче се промъква предател, който съобщава на разложкия каймакамин за хода на подготовката, като му предоставя списък на хората, притежаващи оръжие. От Разлог за Добринище тръгват заптии с каймакамина и по списъка тъсят оръжие. Вземат пушки и патрони от Пенко Гриов, Коце Бозов, Коце Щерев, Добри Мунин, Никола Тонин. Арестуват Тоше Лачин, макар и кмет, за намереното у него оръжие. Научавайки за предателството, много от заговорниците напускат селото и заминават за с. Рила, където зимуват.На конгреса на дейците…
Прочетена 6990 пъти
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/dobrini1/public_html/templates/protostar/html/com_k2/templates/dobrinishte/category.php on line 254